Celem więźby dachowej jest wzmocnienie budynku, zmniejszenie szkód spowodowanych przez burzę oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Poniższy artykuł przedstawia cztery rodzaje wiązań: belki stropowe, wiązania kołnierzowe, dachy mansardowe i dachy dwuspadowe. Ponadto dowiesz się, jak prawidłowo zainstalować każdy typ. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących montażu wiązań dachowych. Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym domy-porady.pl

Wiązania kołnierzowe

W konstrukcji dachu, wiązania kołnierzowe są powszechnym elementem. Te poziome elementy są umieszczane między krokwiami. Są one zazwyczaj konstrukcyjne, ale mogą również służyć jako elementy konstrukcyjne więźby, jak w przypadku stropu. Ściągacz kołnierzowy jest zwykle wykonany z metalu i może być płaski lub zakrzywiony. Są one powszechną cechą domowych konstrukcji dachowych. Aby zrozumieć funkcję krawata kołnierzowego, poznaj jego historię.

Kołnierz kołnierzowy może być tak mały jak 1×4 nominalnej tarcicy, ale większość budowniczych używa twox4s. Opaski kołnierzowe o wymiarach dwa na cztery zapewniają lepszą stabilność i wytrzymałość. Podczas umieszczania cięgien kołnierzowych należy upewnić się, że są one zainstalowane w górnej trzeciej części każdej krokwi w pobliżu kalenicy. Zamontowanie wiązań kołnierzowych niżej może spowodować obciążenie dachu. Dobrą zasadą jest rozmieszczenie cięgien kołnierzowych w odległości nie większej niż cztery stopy od siebie i stosowanie ich naprzemiennie co drugą krokiew.

Wiązanie kołnierzowe jest często stosowane w połączeniu z wiązaniami krokwiowymi, aby zapobiec unoszeniu się kalenicy pod wpływem wiatru. Oprócz łączenia przeciwległych krokwi, więzy kołnierzowe zapewniają przeciwsiłę, która ściąga krokwie razem i zapobiega ich skręcaniu pod wpływem niezrównoważonych obciążeń. Jeśli zostaną zainstalowane nieprawidłowo, mogą powodować problemy konstrukcyjne i uszkodzenia ścian. Z tych powodów opaski kołnierzowe są świetną opcją dla krokwi dachowych.

Przy instalacji opasek kołnierzowych, upewnij się, że przestrzegasz lokalnych kodów budowlanych przed rozpoczęciem pracy. Jeśli planujesz podnieść dach, usuń wszystkie poprzednie stężenia przed zainstalowaniem opasek kołnierzowych. Po zamontowaniu należy dodać dodatkowe gwoździe do wiązań kołnierzowych. To wzmocni cały dach. W razie potrzeby można nawet dodać więcej więzów do więzów krokwi. W ten sposób można je łatwo przybić.

Dźwigary stropowe

Krokwie i belki stropowe to dwa różne rodzaje elementów konstrukcyjnych domu. Elementy te montowane są pomiędzy przeciwległymi krokwiami i pełnią rolę cięgien. Krokwie powinny być rozstawione co najmniej 24 cale. Belki stropowe, montowane równolegle do krokwi, pełnią funkcję więzów krokwiowych. Więzy krokwiowe są instalowane jak najbliżej górnej płyty krokwi.

Typowe rozstawy belek stropowych to 12″, 16, 19,2″, 24″ i 48 cali. Są to wszystkie dopuszczalne odstępy dla większości sufitów mieszkalnych. Dwa ostatnie odstępy określane są jako „współczynniki redukcji krokwi”, które ustala się poprzez pomnożenie rozpiętości krokwi przez ich położenie. Belki stropowe nie są jednak uznawane za nośne, gdy są krótsze niż te odstępy.

Gdy belki stropowe i ściągi dachowe nie są prawidłowo zainstalowane, mogą osłabić lub zawalić konstrukcję dachu. Na szczęście te elementy konstrukcyjne można łatwo skorygować, stosując odpowiednie metody. Dobrym sposobem na naprawienie tego problemu jest użycie poszycia dachowego, które jest połączeniem belek i krokwi. Następnie użyj krokwi jako legarów sufitowych i więzów sufitowych, a będziesz miał solidny dach, który jest wolny od wad konstrukcyjnych.

Jeśli zastanawiasz się, co to są legary sufitowe i więzy dachowe, ważne jest, aby znać długość krokwi w swoim domu i jak są one dołączone. Joists są zazwyczaj 2x4s lub 2x6s, a ich długości wahają się od pięciu stóp do trzynastu stóp. Rozpiętości pomiędzy tymi elementami to często siedem stóp i osiem stóp. Niektórzy budowniczowie używają jednolitych rozmiarów, podczas gdy inni mieszają i dopasowują rozmiary, aby dopasować je do pomieszczenia. W przypadku, gdy belki sufitowe rozciągają się poza ten zakres, prawdopodobnie będą potrzebować 2x8s lub inżynierskiej tarcicy. Dla dłuższych rozpiętości, można rozważyć metalowe belki.

Dachy mansardowe

Istnieje wiele korzyści z dachów mansardowych, ale pochodzą one z kilkoma ograniczeniami. Ograniczenia te obejmują wysokie opłaty instalacyjne i koszty utrzymania. Chociaż dachy mansardowe są pięknymi strukturami, mogą być również podatne na uszkodzenia z powodu dużej akumulacji śniegu. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, zaleca się sprawdzanie struktury dachu mansardowego co najmniej raz w roku. Zapobiegnie to rozległym uszkodzeniom.

Przekształcenia dachów mansardowych są doskonałą opcją, jeśli szukasz, aby dodać więcej pięter do istniejącej struktury. Podczas gdy będziesz zmniejszać swoje ogólne koszty konstrukcji budynku, będziesz musiał przestrzegać lokalnych przepisów. Ponadto, uzyskanie lokalnej zgody na dachy mansardowe może być trudne, co może ograniczać ich długość. Aby uniknąć komplikacji, sprawdź najpierw lokalny kodeks budowlany.

Podczas instalowania dachów mansardowych należy pamiętać, że dolna część dachu powinna być w pełni hydroizolowana i zlicowana. Ta część jest szczególnie narażona na działanie wody i lodu. W związku z tym, dach mansardowy nie jest dobrym rozwiązaniem w regionach, w których obficie pada śnieg. Innym rodzajem dachu mansardowego jest styl gambrel, który jest zmodyfikowaną wersją dachu dwuspadowego. Te rodzaje dachów są bardziej odpowiednie zarówno dla obszarów wiejskich, jak i miejskich.

Styl dachu mansardowego jest popularnym wyborem dla nowoczesnych domów. Te wyjątkowe dachy mogą zwiększyć przestrzeń użytkową i oferują dużą elastyczność. Ten styl dachu może być również stosowany do budowy rozszerzeń do istniejących domów. Pomimo swoich nowoczesnych cech, dachy mansardowe są nadal niedrogie i łatwe w utrzymaniu. Z tych powodów więcej nowoczesnych budowniczych włącza projekty dachów mansardowych do nowych domów.

Dachy dwuspadowe

Istnieją dwa rodzaje wiązań dla dachów dwuspadowych – kołnierzowe i krzyżowe. Więźby kołnierzowe są poziomymi belkami drewnianymi przykręconymi do krokwi i tworzą mocny trójkąt. Więzy krzyżowe to pionowe belki przykręcone do belek stropowych lub ściany nośnej. Wieszaki są wysokimi belkami, które utrzymują belki stropowe. Zazwyczaj są one przymocowane do krokwi za pomocą metalowej taśmy.

Wiązania krzyżowe to wiązania naprężające zainstalowane między krokwiami w dachach dwuspadowych. Ich głównym celem jest przeciwstawienie się zewnętrznemu naporowi krokwi szczytowej pod obciążeniem. Mogą być również stosowane w belkach stropowych, które biegną równolegle do krokwi. Zaleca się jednak, aby więźby krokwiowe montować jak najbliżej blachy górnej.

Dachy dwuspadowe posiadają liczne rodzaje krokwi. W dachu dwuspadowym stosowane są krokwie zwykłe. Obliczając liczbę krokwi potrzebnych do wykonania dachu dwuspadowego, należy pamiętać, że w obliczeniach długości krokwi należy uwzględnić długość nawisu i ptasiego oka. Jeśli nachylenie dachu jest mniejsze niż 3:12, należy zainstalować strukturalną belkę kalenicową.

Dachy dwuspadowe mogą być również nazywane holenderskimi. Te dachy są powszechne w południowo-wschodniej części kraju, ale są rzadsze poza tym regionem. Zapewniają one dodatkową przestrzeń życiową pod dachem i mogą być zwieńczone lukarnami. Ponadto, ich zwisające okapy chronią resztę konstrukcji przed uszkodzeniem przez wodę. Ponadto są mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż dachy dwuspadowe.

Inny rodzaj wiązania nazywany jest wiązaniem kołnierzowym. Te więźby dachowe łączą przeciwległe krokwie szczytowe. Głównym celem wiązań kołnierzowych jest zapobieganie oddzieleniu krokwi od belki kalenicowej podczas niezrównoważonych obciążeń. Cięgna kołnierzowe montuje się na górnej trzeciej części przeciwległych krokwi szczytowych. Ściągi wykonane są z tarcicy 1×4 i rozmieszczone w odległości 4 stóp od siebie. Powinny być instalowane co drugą krokiew.

Wiązania huraganowe

Jeśli musisz zainstalować wiązania huraganowe na swoim dachu, możesz zatrudnić wykonawcę dachu, aby zrobił to podczas budowy. Chociaż łatwiej jest zainstalować więźby dachowe, gdy dach jest jeszcze w fazie budowy, można je również zainstalować na gotowym dachu pod nadzorem eksperta. Przed montażem opasek należy usunąć podbitkę dachową, aby uzyskać dostęp do gontów i otworów mocujących. Hurricane ties są zaprojektowane, aby chronić swój dom od sił bocznych i wind uplift.

Hurricane ties są również nazywane rafter & truss urządzeń wiążących. Są one używane do zabezpieczenia ram drewnianych i oprzeć uplift i siły boczne. Są one również znane jako klipsy huraganowe, krawaty, pasy lub śruby. Firma Simpson jest jednym z wiodących producentów wiązań huraganowych. Tego typu okucia idealnie nadają się do zabezpieczenia dachu szopy. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem krawatów huraganowych, oto kilka wskazówek:

Wadliwe połączenie podczas niedawnego huraganu doprowadziło do zawalenia się dachu. Opaski huraganowe zapobiegły oderwaniu się więźby dachowej od ścian zewnętrznych. Chociaż nie są one wymagane przez lokalne przepisy budowlane, mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom drewnianej konstrukcji przez wiatr. Klamry przeciwhuraganowe mogą być zainstalowane w każdym budynku o konstrukcji drewnianej, zarówno komercyjnym, jak i mieszkalnym. Niektóre gminy mają nawet programy rabatowe dla właścicieli domów, którzy zdecydują się zainstalować je na swoim dachu.

Przy instalacji opasek huraganowych należy dokładnie przeczytać instrukcję. W instrukcji opaski huraganowej znajdziesz informacje na temat rodzajów gwoździ, których powinieneś użyć. Ponadto, należy upewnić się, że używa się gwoździ z tego samego materiału, co sam opaska. Różne metale, które stykają się ze sobą, mogą powodować korozję. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli budynek znajduje się w pobliżu słonej wody. Najlepiej wybrać opaski huraganowe dopasowane do metalowej konstrukcji dachu.

Podobne tematy