Być może zastanawiasz się jak układać silikon sanitarny. W tym artykule dowiesz się jak zrobić formę negatywową, jak ułożyć dwie warstwy silikonu i jak wygładzić je nożem. Dodatkowo omówimy, jak nie wygładzać silikonu, gdy jest on jeszcze mokry. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci pomyślnie zakończyć pracę z silikonem sanitarnym. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami.

Wykonanie formy negatywowej

Wykonanie formy negatywowej jest powszechną procedurą wytwarzania duplikatów obiektów przy użyciu silikonu sanitarnego. Aby stworzyć formę negatywową, należy najpierw wykonać formę wzorcową obiektu, a następnie zalać silikonem oryginał. Następnie należy stworzyć ramkę, która utrzyma silikon w miejscu. Jeśli nie możesz znaleźć ramki, możesz użyć pustego miejsca z pustego plastikowego opakowania. Ważne jest, aby stworzyć szczelną ramę, która sprawi, że silikon nie będzie się niekontrolowanie rozchodził.

Aby stworzyć formę negatywową, wymieszaj silikon ze środkiem izolującym. Ta mieszanina powinna być przewodząca. Dodanie proszku metalowego do negatywnej formy sprawi, że będzie ona bardziej odporna. Jeśli chcesz wykonać negatywową formę dla implantu stomatologicznego, możesz użyć odpowiednio ukształtowanego zęba lub podstawy szczęki. Po wykonaniu formy negatywowej można umieścić środek izolujący, aby stworzyć duplikat kikuta.

Po przygotowaniu silikonu należy umieścić go w ramce. Przygotuj formę według instrukcji producenta, a następnie ostrożnie rozprowadź ją w ramce. Niech to ustawić na kilka godzin lub na noc, przed usunięciem formy. Możesz również użyć plastikowej ramki na jednorazowy silikon sanitarny. Jeśli nie masz ramki na foremki, możesz zbudować ją dla siebie. Będziesz mógł używać go w kółko, więc upewnij się, że zrobisz kilka kopii!

Tworzenie negatywnej formy jest łatwe i można je wykonać, postępując zgodnie z prostymi instrukcjami. Najważniejszym pytaniem, które należy zadać sobie podczas tworzenia formy jest to, do czego będziesz jej używać. Forma powinna być wystarczająco duża dla obiektu, który wykonujesz. Silikon powinien być wystarczająco twardy, aby utrzymać kształt, więc nie zdeformuje się, gdy wyjmiesz go z formy. Ten krok jest kluczowy, aby upewnić się, że forma nie zostanie uszkodzona przez silikon.

Nakładanie dwóch warstw silikonu sanitarnego

W pierwszym kroku nakładania dwóch warstw silikonu sanitarnego, ważne jest, aby znać grubość uszczelniacza. Grubość silikonu 3,5 mm jest minimalną zalecaną grubością dla uzyskania wysokiej jakości uszczelnienia. Jeśli nakładasz jedną warstwę na raz, nie zapomnij nawilżyć palca chusteczką silikonową przed nałożeniem drugiej warstwy. Dzięki temu uszczelniacz będzie przylegał do boków i dna pochwy.

Silikon jest materiałem stosunkowo szybko schnącym. Potrzebuje jednak czasu, aby prawidłowo się utwardzić. Unikaj stosowania nadmiernego ciepła lub używania suszarek do włosów przez pierwszą godzinę od aplikacji. Ciepło spowoduje zmiękczenie silikonu, co zaburzy jego zdolność wiązania. Ponadto, silikon potrzebuje wilgoci do prawidłowego utwardzenia. Jeśli przypadkowo podgrzejesz silikon, zacznie się on mniej skutecznie utwardzać i trzeba będzie go wymienić. Po utwardzeniu silikonu, będzie on przylegał do powierzchni uszczelki, ale wiązanie między nim a czystą powierzchnią jest słabsze.

Możesz użyć żyletki lub noża Stanleya, aby usunąć poprzednią warstwę. Następnie ostrożnie przetnij wzdłuż każdej strony paska silikonu, aby usunąć większość z niego. Możesz również użyć starego śrubokręta lub żyletki, aby podnieść resztę silikonu. Po usunięciu silikonu konieczne jest ponowne oczyszczenie powierzchni. Jeśli trudno go usunąć, użyj mieszanki na bazie terpentyny i wytrzyj obszar do czysta.

Zanim zaczniesz nakładać dwie warstwy silikonu sanitarnego, musisz pamiętać o względach bezpieczeństwa i higieny. Po pierwsze, trzymaj się z dala od dzieci i zwierząt. Następnie wybierz dobrze wentylowany obszar. Po drugie, należy pamiętać o procesie uszczelniania. Wielu producentów otrzymuje zapytania dotyczące sposobu usuwania uszczelniacza po jego nałożeniu. Jedynym sposobem na usunięcie uszczelniacza są środki mechaniczne, takie jak drut do sera lub ostry nóż.

Wygładzanie silikonu nożem

Przy wygładzaniu silikonu sanitarnego przydatnym narzędziem jest nóż. Po namoczeniu silikonu w alkoholu denaturowanym, za pomocą noża można delikatnie wygładzić szew. Należy pamiętać, aby stosować delikatny nacisk i poruszać się powoli. Podczas gdy silikon jest elastyczny, niektóre uszczelnienia mogą nadal przylegać do narzędzia. Użyj noża, który jest wystarczająco ostry, aby przeciąć uszczelniacz, ale nie tak ostry, że uszkadza płytkę.

Jeśli silikon jest przyklejony do sedesu, użyj noża, aby delikatnie zeskrobać go. Jeśli silikon jest uparty, zastosuj ciepło do niego ponownie, aby zmiękczyć go dalej. Po kilku minutach powinien dać się łatwo odkleić. Jeśli nadal jest zbyt trudne do usunięcia, może trzeba będzie zadzwonić do profesjonalisty, aby wykonać to zadanie dla Ciebie. Możesz chcieć kupić nowy silikon sanitarny, aby uzyskać pożądany wygląd toalety.

Nóż powinien być wystarczająco ostry, aby przeciąć kulki silikonowe i oczyścić powierzchnię pod nimi. Aby zapewnić gładką powierzchnię, zacznij od jednego końca i zeskrob resztki silikonu nożem. Po zastosowaniu środka zmiękczającego, silikon powinien łatwo zejść. Uważaj, aby nie zarysować powierzchni pod silikonem. Ciepło może spowodować, że stwardniały silikon popęka i uszkodzi otaczającą go powierzchnię. Po usunięciu silikonu, użyj skrobaczki, aby ostrożnie usunąć pozostałe kawałki.

Przed użyciem silikonu sanitarnego, pamiętaj, aby użyć odpowiedniego roztworu czyszczącego. Płyn do mycia zmieszany z wodą może stworzyć śliską powierzchnię. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, może pomóc specjalistyczny zmywacz. Możesz również użyć specjalistycznego zmywacza do małych pasm silikonu i upewnić się, że powierzchnia jest całkowicie sucha. Jeśli masz silikon, który jest jeszcze mokry, nie używaj go, ponieważ pogorszy to stan uszczelniacza.

Unikanie wygładzania silikonu, gdy jest jeszcze mokry

Najlepszym sposobem na usunięcie silikonu sanitarnego jest unikanie wygładzania go, gdy jest jeszcze mokry. Jeśli to możliwe, spróbuj usunąć silikon za pomocą ostrego noża, np. scyzoryka, małego noża użytkowego lub WD-40. Stosuj ciepło powoli i zeskrobuj silikon sanitarny w kawałkach. Nie używaj jednak zbyt dużej siły. Silikon powinien zejść bez żadnych trudności.

Zanim zaczniesz nakładać silikon sanitarny, musisz zmoczyć gąbkę, aby utrzymać ją w czystości i zapobiec przyklejaniu się masy uszczelniającej do palców. Następnie należy użyć wilgotnej gąbki lub rolki ręczników papierowych, aby oczyścić nadmiar silikonu. Zawsze należy nosić sprzęt ochronny podczas stosowania silikonu sanitarnego, ponieważ nie jest on zmywalny wodą. Na koniec należy użyć wilgotnej gąbki, aby wytrzeć silikon z palców.

Gdy silikon sanitarny jest suchy, nadszedł czas, aby go zeskrobać. Powinieneś zeskrobać go jak najbliżej warstwy spodniej. Możesz zeskrobać silikon w kilku etapach, zaczynając od jednego końca i pracując do środka. Jeśli zastosujesz środek zmiękczający do silikonu, będzie on znacznie łatwiejszy do usunięcia. Ciepło zmiękczy go, ale nie należy skrobać utwardzonym kawałkiem. Może to uszkodzić otaczającą powierzchnię.

Należy unikać nakładania silikonowego uszczelniacza na drewno lub malowane powierzchnie, gdy jest jeszcze mokry. Silikonowy caulk jest bardzo elastyczny i dobry w uszczelnianiu wody. Najlepiej jednak nakładać silikon sanitarny na malowane powierzchnie. Poza tym, powinieneś unikać nakładania silikonu na drewno lub malowane powierzchnie. Jeśli masz zamiar usuwać go w przyszłości, najpierw usuń stary uszczelniacz.

Unikanie wygładzania silikonu za pomocą WD-40

Chociaż wiele osób przysięga na WD-40, substancja ta nie jest idealnym rozpuszczalnikiem dla uszczelniaczy silikonowych. W rzeczywistości wielu z nich nie wie, jak prawidłowo go używać. Jeśli chcesz go skutecznie użyć, musisz przeciąć uszczelniacz silikonowy za pomocą noża, co może być dobrym sposobem na poprawę wyników. Następnie zastosuj rozpuszczalnik WD-40 do wyciętej części uszczelniacza i pozwól mu usiąść na godzinę. Następnie wytrzeć nadmiar solvent.

Inna opcja usuwania silikonu jest użycie spirytusu mineralnego, formuła na bazie wody. Ten produkt może zmiękczyć silikon, i jest biodegradowalny. Chociaż nie jest sprzedawany jako środek do usuwania silikonu, jest to wspólny przedmiot gospodarstwa domowego, który będzie działał dobrze, aby usunąć uszczelniacz. WD-40 jest bezpieczny i tani, aby utrzymać się w pobliżu, ale powinien być używany tylko po dokładnym usunięciu uszczelniacza.

Aby zmiękczyć silikon, można użyć suszarki lub pistoletu termicznego. Następnie użyj skrobaczki lub noża kieszonkowego, aby usunąć silikon. Nie chcesz używać zbyt wiele siły; powinien on zejść łatwo. Używanie WD-40 może znacznie ułatwić pracę, ale lepiej, aby uzyskać profesjonalny zrobić to dla Ciebie. Jeśli nie możesz użyć żadnej z tych metod, możesz zadzwonić do specjalisty od uszczelniania, aby wykonał dla Ciebie pracę.

Podobne tematy