Oleje hydrauliczne mają wiele zastosowań, zarówno w motoryzacji, jak i w szeroko pojętym przemyśle. Stanowią niezbędny element w każdym mechanizmie, który przenosi energię i umożliwia wprawianie maszyn w ruch. Substancje smarne pełnią też inne role – konserwują metalowe elementy, odprowadzają z nich nadmiar ciepła oraz usuwają zanieczyszczenia, które pojawiają się w trakcie pracy. Aby pojazd lub urządzenie były zawsze sprawne, warto zadbać o czystość cieczy roboczej. 

Co powoduje obniżenie się jakości oleju hydraulicznego? 

Krążąc w układzie maszyny, olej bierze udział w procesach tarcia różnych elementów, to powoduje wytrącanie się drobinek metalu. Dodatkowo pojawiają się różne zanieczyszczenia z zewnątrz – to wszechobecny pył, krzemionka oraz brud, który dostaje się do maszyny w trakcie serwisu. 

Zobacz też: opiłki w oleju

Wewnątrz układu smarnego mają miejsce niepokojące zjawiska – w wyniku działania wilgoci metale pokrywają się korozją albo wytrącają cząsteczki farby, która z czasem ulega złuszczeniu. 

Wszystkie te zdarzenia powodują przedwczesne starzenie się oleju, który po pewnym czasie nie nadaje się do użytku. Zamiast zabezpieczać różne mechanizmy, staje się zagrożeniem. Może być przyczyną awarii lub poważnego uszkodzenia maszyny. Efektem może też być: 

  • nagły spadek mocy maszyny, 
  • zwiększenie zużycia energii, 
  • zniszczenie silnika. 

Metoda wymiany oleju czy filtracja? 

Jest kilka metod, które sprawdzają się w przywracaniu pierwotnego stanu układów olejowych. Podstawową metodą jest z pewnością wymiana. Dzięki niej można całkowicie usunąć brudną ciecz, jednak nie jest to idealna rozwiązanie. Wymaga czasu, poniesienia kosztów utylizacji czy wydatków związanych z przestojem maszyny. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest filtrowanie oleju hydraulicznego, które pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń bez konieczności wyłączania urządzeń. Wykorzystując system by – pass nie trzeba zatrzymywać produkcji, a filtry w technologii KLEENOIL zadbają o usunięcie wszelkich pyłów, drobinek lub wody. 

Jak są zbudowane filtry wykorzystywane w metodzie KLEENOIL? 

Proces, w którym przebiega filtracja oleju, wykorzystuje specjalne filtry, które składają się z papieru, produkowanego z celulozy. Dodaje się do niej domieszki żywicy akrylowej, fenolowej lub epoksydowej. Dzięki metodzie plisowania – układania papieru w rodzaj “harmonijki”, można uzyskać idealną powierzchnię do filtrowania.  

Do filtrów dodaje się uszczelki, które są rolowane na korpusie tego urządzenia. Dokładność oczyszczania jest sprawdzana laboratoryjnie, dzięki czemu jest 99,5% pewność, że drobinki powyżej 1 mikrona nie będą pływały w oleju. 

Filtracja oleju – specjalność firmy FHU Olbromski 

Sama filtracja oleju hydraulicznego nie jest złożonym procesem, ale wymaga dobrania odpowiedniego sprzętu, który będzie dopasowany do możliwości technicznych urządzenia. Kolejną kwestią jest sprawdzenie szczelności układów, które biorą udział w procesie filtracji. Dlatego warto powierzyć to zadanie firmie, która ma doświadczenie i umiejętności w tym zakresie. 

FHU Olbromski specjalizuje się w filtracji oleju w dowolnym urządzeniu lub pojeździe. Dysponuje pełną gamą sprzętu, który służy do oczyszczania zarówno małych, jak i bardzo dużych urządzeń. Dodatkowo sprzedaje sprawdzone oleje hydrauliczne, doradza Klientom w dziedzinie filtracji oleju oraz dostarcza urządzenia, które usuwają zanieczyszczenia z substancji smarnych. Podobne tematy