Zanim wybierzesz kratownicę zbrojeniową, musisz najpierw określić rodzaj budowanej konstrukcji. Istnieją różne typy, takie jak siatka, spawana tkanina druciana, stal węglowa i ocynkowany stalowy pręt zbrojeniowy. Aby dowiedzieć się więcej o tych typach, czytaj dalej! Następnie możesz zdecydować, który z nich kupić. Pomożemy Ci podjąć mądrą decyzję!

Spawana tkanina druciana

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie prętów zbrojeniowych, ale najczęstszą metodą jest instalacja gwintowanych prętów zbrojeniowych. Gwintowane pręty zbrojeniowe, znane również jako pręty zbrojeniowe jumbo, mają jeden lub dwa gwintowane końce, które mogą być zabezpieczone konwencjonalnymi łącznikami UNC. Gwinty te muszą być nacięte lub zwinięte, aby uniknąć niebezpieczeństwa ich poluzowania podczas instalacji. Inną popularną opcją jest użycie spawanej tkaniny drucianej, która składa się z niskowęglowego drutu stalowego utkanego we wzór siatki. Ten typ jest odpowiedni do wspierania płyt betonowych, ale nie jest wystarczająco silny, aby wspierać ciężki ruch.

Więcej informacji, o spawaniu w serwisie https://spawam.pl/, na przykład o spawaniu aluminium: https://spawam.pl/spawanie-aluminium

Choć pręt zbrojeniowy jest powszechnie stosowany do podjazdów i patio, może być używany do szeregu innych projektów budowlanych, takich jak mosty. Średnie do ciężkich zastosowań komercyjnych powinny używać #8 zbrojenia, podczas gdy większe projekty powinny używać 10mm. W przypadku stóp, 10mm pręt zbrojeniowy jest idealny. Większa średnica prętów zbrojeniowych powinna być stosowana w przypadku dużych projektów inżynierii lądowej i obiektów przemysłowych.

Ocynkowany pręt zbrojeniowy

Gdy budujesz system kratownicy dla konstrukcji, ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać ocynkowany pręt zbrojeniowy. Ten rodzaj stali jest bardzo trwały i może przetrwać dziesiątki lat. Jest również łatwy w kontroli i można go ocenić gołym okiem lub za pomocą nieniszczących metod badania grubości. Oto jak wybrać ocynkowane pręty zbrojeniowe:

Liczba prętów zbrojeniowych potrzebnych do danego zadania jest zwykle określana jako gatunek. Liczba ta wskazuje minimalną dopuszczalną granicę plastyczności. Numerowi temu towarzyszy zwykle zestaw dodatkowych właściwości, takich jak minimalne wydłużenie i tolerancje fizyczne. Wyprodukowany pręt zbrojeniowy musi spełniać te specyfikacje i być wystarczająco mocny, aby utrzymać konstrukcję w miejscu. Jeśli potrzebujesz wiedzieć więcej, sprawdź specyfikację ocynkowanego pręta zbrojeniowego.

Rebar jest elementem konstrukcyjnym używanym do wzmacniania betonu. Jego wytrzymałość jest określana przez współczynnik rozszerzalności cieplnej, który jest prawie taki sam jak w przypadku nowoczesnego betonu. Dodanie stali spowodowałoby powstanie dodatkowych naprężeń wzdłużnych i prostopadłych. Jednak podczas gdy stalowy pręt zbrojeniowy jest mechanicznie połączony z betonem, może on również wyrwać się z konstrukcji pod wpływem dużych naprężeń, co często prowadzi do zawalenia się całej konstrukcji. Problem ten rozwiązuje się poprzez umożliwienie głębokiego osadzenia prętów zbrojeniowych w sąsiednich elementach konstrukcyjnych, a także zahaczanie i zginanie na końcach w celu zablokowania wokół betonu.

Ważne jest, aby zauważyć, że druty w kształcie drabiny są prostopadłe do podłużnych prętów zbrojeniowych. Są one spawane 406 mm (16 in) oc z drutami wzdłużnymi, eliminując w ten sposób problem ukośnych prętów poprzecznych. Wybierając kratownicę zbrojeniową ocynkowaną, należy pamiętać o doborze odpowiednich elementów złącznych.

Jeśli chcesz mieć trwałą, długowieczną konstrukcję, która jest odporna na korozję i jest atrakcyjna wizualnie, wybierz stal ocynkowaną. Oferuje ona metaliczny połysk, który sprawi, że odsłonięte elementy będą wyglądać jak najlepiej przez dziesiątki lat. Możesz również wybrać system duplex dla swojej konstrukcji, który pozwala na uczynienie jej bardziej funkcjonalną lub atrakcyjną. Ta opcja jest również łatwiejsza do zainstalowania i jest popularnym wyborem dla konstrukcji mostowych.

Mesh

W budowaniu konstrukcji kratownicowej, zbrojenie zbrojeniowe jest powszechnym wymogiem. Zbrojenie to różni się grubością i może być stosowane do różnych typów konstrukcji. Aby stworzyć prawidłowe wzmocnienie, ważne jest, aby wybrać odpowiednią siatkę zbrojeniową do kratownicy dla konkretnego zastosowania. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru siatki kratownicy zbrojeniowej:

Po pierwsze, zbrojenie jest zwykle modelowane za pomocą wspólnych węzłów w siatce betonowej. Tradycyjna metoda modelowania zbrojenia zbrojeniowego polega na rozmazaniu materiału i zastosowaniu elementów belkowych i kratownicowych. Jednak metoda modelowania oparta na ograniczeniach pozwala użytkownikowi na zdefiniowanie siatki zbrojenia niezależnie od siatki betonu. Ponadto, siatki nie muszą się ze sobą pokrywać. Wreszcie, efektywność różnych siatek może być oceniana poprzez przykłady porównawcze. Na przykład, płyta betonowa jest poddawana obciążeniu podmuchem powietrza.

Dla małego projektu możliwe jest zastosowanie prętów zbrojeniowych o wielkości #3 lub niższych. W rzeczywistości, można również użyć prętów zbrojeniowych o wielkości 1/8 cala dla podjazdów. Te pręty wytrzymają minimalne obciążenie, ale mają bardzo ograniczoną wytrzymałość na rozciąganie. Z drugiej strony, pręty zbrojeniowe większe od tego będą lepsze dla ścian, pirsów i fundamentów.

Siatka kratownicy zbrojeniowej powinna być wybrana starannie. Siatka prętów zbrojeniowych o rozstawie centrów 5 cali zmniejszy ogólną wytrzymałość o 35%. Rozstaw prętów zbrojeniowych ma kluczowe znaczenie dla integralności strukturalnej konstrukcji. Pręty zbrojeniowe powinny być rozmieszczone prawidłowo, aby zapewnić właściwą nośność konstrukcji. Jeśli rozstaw prętów jest zbyt mały, można użyć drutu wiązałkowego, aby je połączyć. Jeśli nie masz pewności co do pomiarów, warto zatrudnić profesjonalnego dostawcę prętów zbrojeniowych, aby zainstalował dla Ciebie siatkę zbrojeniową.

Przy określaniu prawidłowej siatki kratownicy zbrojeniowej weź pod uwagę wymiary ściany i elementów murowanych. Kratownica może mieć rozpiętość do dwóch rzędów, a jeśli ściany się przecinają, możesz wybrać taką o rozpiętości poziomej 406 mm. Siatka kratownicy zbrojeniowej ukośnej rzadziej zachodzi na słupy, co może być niebezpieczne na wysokości oczu.

Siatka zbrojeniowa ze stali węglowej

Najczęstszym rodzajem prętów zbrojeniowych stosowanych w budownictwie jest stal węglowa, która składa się z walcowanych na gorąco okrągłych prętów z wytłoczonym na ich powierzchni wzorem odkształcenia. Ponieważ stal i beton mają podobne współczynniki rozszerzalności cieplnej, element konstrukcyjny wzmocniony stalą doświadczy minimalnych naprężeń różnicowych przy zmianie temperatury otoczenia. Aby pomóc w określeniu wytrzymałości kratownicy, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Stal jest produkowana w różnych gatunkach i normach, z których każda określa jej minimalną granicę plastyczności. Gatunki te muszą być stosowane w połączeniu ze specyfikacjami materiałów, które określają skład chemiczny, minimalne wydłużenie i tolerancje fizyczne. Pręty zbrojeniowe powinny spełniać wymagania dotyczące granicy plastyczności określone w specyfikacji materiału i przekraczać wymaganą minimalną granicę plastyczności. Pręty zbrojeniowe, które nie spełniają tego wymogu minimalnej wytrzymałości, nie nadają się do stosowania w budownictwie.

Zbrojenie jest zwykle zestawione w „harmonogramie zbrojenia” na rysunku konstrukcyjnym. Celem tego harmonogramu jest wyeliminowanie niejednoznaczności i stworzenie bardziej spójnych i dokładnych pomiarów. Pręty zbrojeniowe o wysokiej wytrzymałości (16 mm) są rozmieszczone w odstępach trzystu mm w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Zbrojenie to jest zazwyczaj stosowane w betonie zbrojonym. Ekwiwalent węgla prętów zbrojeniowych jest również obliczany na rysunkach konstrukcyjnych.

Rebar jest kamieniem węgielnym konstrukcji betonowej. Ma on kluczowe znaczenie dla udanego projektu. Prawidłowy rozmiar, klasa i rozstaw są krytycznymi elementami integralności struktury. Posiadanie odpowiedniego typu zbrojenia dla projektu jest niezbędne dla długotrwałej, bezpiecznej struktury. Tak więc, jeśli budujesz kratownicę dla projektu budowlanego, rozważ użycie prętów zbrojeniowych w procesie.

Wybierając pręty zbrojeniowe dla swojego projektu, zawsze powinieneś wybrać pręt zbrojeniowy o doskonałej wytrzymałości na rozciąganie. Jest to dobry wybór, jeśli struktura będzie narażona na wysoki poziom wody i wilgotności. Jednak czarny pręt zbrojeniowy może zardzewieć z czasem. Jeśli korozja jest problemem, możesz rozważyć pręt zbrojeniowy ze stali nierdzewnej. Jest on około cztery razy bardziej odporny niż czarny pręt zbrojeniowy i może wytrzymać rdzę i korozję.

Podobne tematy