Kiedy w budynku pojawi się wilgoć, wiele osób wpada w panikę, nie wiedząc, jakie działania podjąć i czy w ogóle jest to konieczne. Wyjaśnijmy zatem, kiedy trzeba rozpocząć osuszanie oraz jakie są dostępne metody w tym zakresie. Poniższy tekst dostarczy Ci również odpowiedzi na pytanie, czy osuszaniem można zająć się samodzielnie, czy jednak konieczne jest wezwanie fachowców.

Czy osuszanie ścian z wilgoci jest konieczne?

Być może zastanawiasz się, czy w przypadku odkrycia wilgoci w ścianach powinieneś podjąć jakieś działania. Odpowiedź na to pytanie jest jasna i nie budzi żadnych wątpliwości – tak, należy jak najszybciej pozbyć się wilgoci. Woda zalegająca w murach to poważne zagrożenie, którego nigdy nie powinno się bagatelizować. Przede wszystkim w takich warunkach szybko dochodzi do rozwoju grzyba, a ten, wypuszczając w powietrze swoje zarodniki, stwarza zagrożenie dla każdego, kto regularnie przebywa w danym budynku. Zarodniki grzybów są rakotwórcze, powodują również schorzenia układu oddechowego i krążenia. Co więcej, wilgoć powoduje powolną degradację obiektu poprzez niszczenie materiałów, z których wykonane są ściany.

Samodzielne osuszanie budynku

W przypadku wystąpienia wilgoci wiele osób podejmuje samodzielne próby osuszania. W jaki sposób? Najczęściej stosuje się ogólnodostępne osuszacze, do spółki z wentylatorami. Działając w ten sposób, szybko możemy odnieść wrażenie, że pozbyliśmy się wilgoci. Wynika to z faktu, że cząsteczki wody faktycznie znikają z widocznych miejsc, w których przeprowadziliśmy osuszanie. W rzeczywistości jednak mogą dalej tkwić w głębi murów i wystarczy kilka tygodni lub miesięcy, aby problem znów się uwidocznił. Samodzielne osuszanie ścian z wilgoci jest wskazane wyłącznie w przypadku niewielkiego, powierzchownego zalania. W innych przypadkach, aby pozbyć się problemu raz na zawsze, polecamy zwrócić się do fachowców. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, jakich używają oni metod.

Fachowe działania

O tym, w jaki sposób specjaliści przeprowadzają osuszanie ścian z wilgoci, decyduje źródło problemu. Jeśli jest nim zalanie wskutek powodzi czy intensywnych opadów deszczu, stosowane są osuszacze. Niemniej mowa o urządzeniach specjalistycznych, o zdecydowanie większej mocy od ogólnodostępnych osuszaczy i wentylatorów. Jeśli dochodzi do awarii instalacji, również stosuje się osuszacze, jednak zwykle należy także przebić ścianę w celu przeprowadzenia dogłębnego osuszania oraz oczywiście wymiany uszkodzonej instalacji.

Częstą przyczyną wilgoci w ścianach jest też podciąganie kapilarne. Mowa o efekcie nieszczelnej izolacji, która umożliwia cząsteczkom wody przenikanie przez mury. W takich okolicznościach trzeba przeprowadzić poziome cięcie w murze, włożyć w nie specjalistyczną płytę izolacyjną, nałożyć na nią kliny zapobiegające osiadaniu budynku i wykonać prace wykończeniowe. W ten sposób problem podciągania kapilarnego zostaje rozwiązany już na zawsze.

 

W przypadku odkrycia w ścianach wilgoci nikt nie powinien mieć wątpliwości w kwestii konieczności jak najszybszego podjęcia działań. Nie warto działać samodzielnie, ponieważ najczęściej są to działania o niskiej skuteczności. Lepiej wezwać fachowców, którzy określą źródło problemu oraz wskazane metody interwencji, a następnie przeprowadzą profesjonalne osuszanie.

Materiał promocyjny

Podobne tematy