W ramach szybkiej odpowiedzi na tytułowe pytanie – tak, można korzystać z firmowej fotowoltaiki bez podłączenia do sieci energetycznej. Jednak nie dla każdego przedsiębiorstwa będzie to optymalne rozwiązanie. Zobacz, co należy uwzględnić przy planowaniu inwestycji!

Zapamiętaj!

 • Fotowoltaika bez połączenia z publiczną siecią energetyczną to instalacja fotowoltaiczna typu off-grid. Jej przeciwieństwem jest PV on-grid.
 • Fotowoltaika off-grid pozwala na całkowitą niezależność energetyczną przedsiębiorstwa, znikają bowiem opłaty stałe i dystrybucyjne oraz wpływ zewnętrznych awarii na dostępność prądu.
 • Wykorzystanie magazynów energii jest niezbędne dla instalacji off-grid, co wiąże się z większymi kosztami inwestycji, jednak możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego na ich zakup.
 • Decydująca się na fotowoltaikę bez podłączenia do sieci firma musi odpowiednio przewymiarować instalację i dbać o jej utrzymanie, monitorowanie oraz serwis.
 • Wybór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego dla firmy wymaga przeprowadzenia profesjonalnego audytu energetycznego, który pozwoli ocenić, czy inwestycja w instalację off-grid będzie najkorzystniejsza dla danego przedsiębiorstwa.

Instalacje fotowoltaiczne off-grid w firmach – podstawowa charakterystyka

Brak podłączenia do sieci może wynikać zarówno z wyboru przedsiębiorcy, jak i braku innych możliwości. Pierwszy przypadek dotyczy np. kwestii rozliczeń prądu sprzedawanego i kupowanego od zewnętrznego dostawcy. Chodzi o różnice w stawkach między godzinami największego zapotrzebowania na energię a czasem największej produktywności instalacji PV – docelowo prosumentów (w tym firmy, które wytwarzają prąd na własne potrzeby) mają obejmować rozliczenia w systemie godzinowym.

Zdarzają się też sytuacje (np. w rolnictwie, leśnictwie), gdzie przedsiębiorstwo nie ma dostępu do infrastruktury energetycznej i z różnych powodów nie może liczyć na zmianę tego stanu rzeczy. W takich okolicznościach dach z paneli fotowoltaicznych w połączeniu z panelami na gruncie może być w stanie pokryć zapotrzebowanie firmy na prąd. Wśród największych zalet fotowoltaiki off-grid eksperci wymieniają:

 • całkowitą niezależność energetyczną:
  • brak podwyżek cen za zużycie;
  • brak wpływu zewnętrznych awarii na przerwy w dostawach prądu;
 • wyeliminowanie opłat stałych, dystrybucyjnych.

Panele PV bez podłączenia do sieci energetycznej wymagają magazynów energii

Zapotrzebowanie na prąd w firmie jest zmienne, m.in. w zależności od godzin pracy, liczby urządzeń elektrycznych czy stopnia ich wykorzystania. Instalacja fotowoltaiczna nie będzie produkować prądu w trybie 24/7 – w przypadku instalacji on-grid można wtedy pobierać energię z sieci. Bez takiego połączenia pozostaje polegać na zgromadzonych zapasach. Akumulatory są niezbędne w fotowoltaice off-grid, co odczuwalnie zwiększa też koszt inwestycji – nawet o 20–25%. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej form wsparcia pozwala na sfinansowanie zakupu magazynów energii. Da Vinci Green Energy regularnie publikuje informacje o dostępnych programach oraz wspiera w pozyskiwaniu środków

Firma, która zdecyduje się na instalację niepodłączoną sieci, często musi przewymiarować swoją elektrownię, by panele PV wyprodukowały wystarczająco prądu na zapas. Nadwyżki mocy muszą pokrywać zapotrzebowanie nie tylko po zachodzie słońca (a zimą produkcja i tak jest dość krótka), ale też na wypadek dużego zachmurzenia. Dodatkowo przedsiębiorstwo ponosi większą odpowiedzialność za utrzymanie i serwisowanie systemu, gdyż nie może polegać na wsparciu ze strony operatora. Musi samodzielnie (lub z pomocą odpowiedniego partnera):

 • monitorować stan instalacji i poszczególnych komponentów;
 • wykonywać przeglądy techniczne;
 • prowadzić prace serwisowe i naprawy.

Którą fotowoltaikę wybrać dla przedsiębiorstwa? Zleć analizę fachowcom!

Na poziom produktywności paneli PV wpływają m.in. technologia wykonania ogniw, poziom nasłonecznienia danego miejsca, kąt nachylenia paneli, sposób podłączenia do inwertera (jeden większy lub kilka mikrofalowników) temperatura, opady, zabrudzenia i wiele innych czynników. Samodzielnie trudno ocenić, który wariant będzie najkorzystniejszy – każdy przypadek to odrębne szanse i wyzwania. Profesjonalny audyt energetyczny odpowie na wiele pytań i wyjaśni wiele wątpliwości. Nie tylko w zakresie podłączenia do sieci lub jego braku.Instalacje fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością – zachowują wysoką sprawność przez ok. 20-25 lat. W długiej perspektywie OZE przynosi duże oszczędności oraz szereg innych korzyści dla przedsiębiorstwa. Specjaliści z wspomnianej firmy Da Vinci Green Energy wyliczyli, , że w marcu 2023 r. szacowany czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi 2,7 roku. To oznacza od kilkunastu lat do ponad dwóch dekad czystych oszczędności.Podobne tematy