System fotowoltaiczny jest inwestycją, która szybko się zwraca, gdyż amortyzacja paneli słonecznych zajmuje średnio pięć do sześciu lat . Należy pamiętać, że w domu o normalnym zużyciu energii instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić do 70% na rachunku za prąd, stąd szybki zwrot kosztów. A jeśli masz baterie , to oszczędności są jeszcze większe.

Ponadto, podczas gdy cena paneli słonecznych stała się w ostatnich latach znacznie tańsza, cena energii elektrycznej wzrosła wielokrotnie. Dlatego zakładamy, że w prawie wszystkich przypadkach opłaca się zainstalować kolektory słoneczne ze względu na oszczędności, jakie stanowią. Dokładniejsze informacje znajdziesz w artykule: https://ekohub.pl/panele-fotowoltaiczne-oplacalnosc!

Z lub bez podłączenia do sieci

Jeśli masz panele słoneczne, czy musisz płacić za prąd? To zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na poleganie wyłącznie na energii słonecznej i musisz być podłączony do sieci elektrycznej , będziesz musiał płacić za prąd, nawet jeśli będzie to tylko minimum.

Możesz jednak rozważyć odłączenie od sieci , jeśli np. masz bar na plaży. Ta opcja jest możliwa , ale należy pamiętać, że bez podłączenia do sieci napotkasz wiele ograniczeń, ponieważ będziesz otrzymywać energię tylko w godzinach dziennych.

W tym przypadku wysoce zalecane byłoby zainstalowanie akumulatorów w celu magazynowania energii, ponieważ bez podłączenia do sieci istnieje ryzyko, że w pewnych okresach zabraknie energii elektrycznej. A nawet z bateriami twoje zużycie energii byłoby ograniczone.

Nawet jeśli uznasz, że Twoje zużycie energii będzie niewielkie, możesz rozważyć tę alternatywę, ponieważ panele słoneczne działają również bez podłączenia do sieci.

Co się dzieje, gdy panele nie są używane w zimie

jak przyjdzie zima i nie będziecie korzystać z paneli to co się stanie? Absolutnie nic.

Panele są przeznaczone do przebywania na zewnątrz i prawie nie wymagają konserwacji , więc nie musisz się martwić o czyszczenie paneli słonecznych lub ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

W tym czasie Twoja instalacja będzie nadal produkować energię, niezależnie od tego, czy z niej korzystasz, czy nie. Mimo, że produkcja jest niższa ze względu na mniejszą ilość godzin słonecznych, to w zimie wydajność paneli słonecznych jest taka sama lub nawet wyższa niż w lecie. Jeśli nie zamierzasz korzystać z energii, która nadal będzie wytwarzana, możesz zmagazynować jej część w akumulatorach, a jeśli masz przyłącze, możesz wprowadzić ją do sieci . Twoje panele będą nadal produkować bez kosztów dla Ciebie i jeśli nie wykorzystasz tej energii, nic się nie stanie.

Jeśli zdecydowałeś się na korzystanie z energii słonecznej latem, podpowiadamy również jakie są wymagania, aby zainstalować panele słoneczne oraz jak w 3 krokach mieć panele słoneczne do domu.Podobne tematy