Dźwiękoszczelne panele piankowe oferują wiele korzyści. Panele Broadway oferują zrównoważone pochłanianie i Tłumienie warstwy ograniczonej zmniejsza transmisje boczne. Materiał ten jest lekki i wtapia się w otoczenie. Ten materiał można zainstalować bez uszkadzania ścian lub niszczenia farby. Ten artykuł wyjaśni, na co zwrócić uwagę przy wyborze pianki akustycznej do projektu budowlanego. Poniżej wymieniono niektóre zalety tego materiału.

Panele Broadway zapewniają zrównoważoną absorpcję

Istnieje wiele korzyści z zainstalowania paneli akustycznych Broadway w domu. Są one łatwe w instalacji i są testowane laboratoryjnie, aby spełnić rygorystyczne normy akustyczne. Są również ognioodporne, spełniają normy ASTM-E84 i Can-UL S102. Występują w różnych rozmiarach, grubościach i kształtach, aby dopasować się do każdej przestrzeni. Ponadto są pokryte tkaniną nadającą się do malowania, która zapobiega kapaniu lub kapaniu.

Oprócz zapewnienia zrównoważonej absorpcji podczas budowy domu, panele te są łatwe do zainstalowania i usunięcia. W przeciwieństwie do paneli piankowych, które wymagają inwazyjnych klejów do mocowania, panele Broadway są łatwe do usunięcia i przeniesienia. Instalacja jest szybka i prosta, a panele są atrakcyjne i niedrogie. Jako bonus, mogą one być nawet ponownie wykorzystane po ich zainstalowaniu. Jeśli planujesz malować swój dom, należy rozważyć użycie paneli Broadway, aby poprawić wygląd swoich walls.

Primacoustic Paintables panele akustyczne mogą być niestandardowe malowane lub drukowane z niestandardowych wzorów. Można je malować każdą farbą lateksową, a połysk nie wyższy niż eggshell jest zalecany. Możesz zatrudnić komercyjnego malarza, aby pomalować swoje panele. Można również zrobić to samemu z pistoletem i sprężarką powietrza. Dodanie paneli dźwiękochłonnych do domu sprawi, że będzie on cichszy i bardziej komfortowy dla wszystkich.

Tłumienie warstwowe ograniczone zmniejsza transmisje boczne

Przy budowie domu jednym z najważniejszych czynników izolacji akustycznej jest ilość materiału między ścianami. Często stosuje się podejście ograniczonego tłumienia warstwowego. Metoda ta polega na zastosowaniu konkretnych materiałów w określonych proporcjach w celu zmniejszenia transmisji bocznych. Związki tłumiące są szczególnie skuteczne, gdy są stosowane między dwoma sztywnymi panelami. Fale dźwiękowe, które uderzają w warstwę tłumiącą, generują tarcie, które przekształca energię dźwięku w ciepło i zatrzymuje transmisję. Membrana izolacyjna jest kolejnym dobrym materiałem do redukcji transmisji bocznych. Pochłania ona dźwięki o wysokiej częstotliwości i zmniejsza echo.

Panele z pianki akustycznej są lekkie

Nie musisz być budowniczym, aby skorzystać z pianki akustycznej. Panele są lekkie i wykonane z poliuretanu, materiału trudnopalnego. Pochłaniają dźwięk, a nie blokują go. Wystarczy pomyśleć o nich jak o dużej gąbce. Jeśli planujesz używać ich w swoim kinie domowym lub studiu nagraniowym, powinieneś najpierw zaopatrzyć się w panel o wysokiej gęstości, a następnie pójść do przodu i zainstalować go w pozostałej części domu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli z pianki akustycznej. Te panele dźwiękoszczelne są oceniane przez różne redukcje dB. Ich gęstości i grubości również się różnią, ale wszystkie mają tę samą podstawową funkcjonalność: aby zmniejszyć hałas, należy je zainstalować na odpowiednich powierzchniach. Ponieważ są lekkie, doskonale nadają się również do budowy domu. Są jednak droższe niż inne rodzaje materiałów wygłuszających.

Inną opcją jest tkanina akustyczna. Te grube materiały sprawdzają się w przypadku akustyki w halach i dużych pomieszczeniach, mogą być również stosowane jako okładziny ścienne. Panele z pianki wygłuszającej są dostępne w różnych kształtach, w tym w kształcie piramidy, płaskie i egg-crate. Panele z pianki wygłuszającej są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Chociaż nie są one tak lekkie jak pianka akustyczna, nadal są lekkie i łatwe do zainstalowania.

Choć panele z pianki wygłuszającej nie są idealnym rozwiązaniem do budowy domu, mogą bardzo pomóc. Są również dobrym wyborem dla lekkich budynków, które wymagają dużo pracy. Akustyczne pikowane zasłony mogą zmniejszyć hałas otoczenia, ale są zbyt ciężkie dla mieszkań i nie blokują dźwięku. Nie są to jednak jedyne opcje wygłuszenia domu.

Wtopią się w otoczenie

Istnieje wiele rodzajów pianki akustycznej. Primacoustic, który jest najpopularniejszy, poleca zestaw Auralex Roominators Pro Plus. Jeśli szukasz bardziej zgrabnego rozwiązania pianki akustycznej, seria Sonoflat firmy Auralex jest wyposażona w więcej smakołyków niż poprzedni model. Możesz wybrać jednocalową lub dwucalową piankę dla każdego pomieszczenia lub kupić arkusze i ręczniki, aby pokryć panele.

Jednym ze sposobów na stworzenie paneli akustycznych jest zbudowanie ich samodzielnie. Możesz kupić drewniane ramy, ale nie zapewniają one elastyczności rozmiaru lub projektu. Budując drewnianą ramę, możesz kontrolować rozmiar i projekt, a nawet możesz przybić kawałki razem samemu. Możesz nawet użyć tkaniny do pokrycia drewnianych ram. W ten sposób pianka akustyczna będzie się komponować z resztą wyposażenia pokoju.

Zmniejszają echo

Możesz zmniejszyć echo, używając pianki akustycznej. Jest to produkt powszechnie spotykany w przestrzeniach audio i studiach nagraniowych. Jego otwarta struktura komórkowa pomaga rozbić fale dźwiękowe i zredukować echo. Materiał ten może również zmniejszyć hałas poprzez zatrzymanie fal dźwiękowych w narożnikach. Pianka akustyczna może być cięta, aby dopasować się do konkretnego rozmiaru lub kształtu. Najczęstszym kształtem jest kwadrat, ale dostępne są również inne kształty.

Aby zmniejszyć echo, zacznij od izolacji pomieszczeń od źródła dźwięku. Jeśli to możliwe, zainstaluj płytki akustyczne do największych powierzchni w pomieszczeniu. Płytki akustyczne pochłaniają dźwięki powietrzne i zapobiegają powstawaniu echa. Upewnij się również, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Budując dom, staraj się używać pianek akustycznych w miejscach, w których dźwięk prawdopodobnie będzie się odbijał.

Chociaż pianki akustyczne wykonują świetną pracę przy redukcji echa, to w niewielkim stopniu blokują dźwięki z zewnątrz. W przeciwieństwie do izolacji akustycznej, pianka akustyczna nie robi nic, aby zablokować dźwięki zewnętrzne. Dzieje się tak dlatego, że pianka akustyczna jest lekka, porowata i nie będzie blokować dźwięku. Nawet 100% pokrycie nie powstrzyma dźwięku przed przejściem przez ścianę. Są one jednak niedrogim, skutecznym sposobem na zmniejszenie echa w pomieszczeniu.

Możesz również zmniejszyć echo, wypełniając pokój przedmiotami dekoracyjnymi i innymi obiektami. Meble pomogą zmniejszyć echo poprzez pochłanianie fal dźwiękowych. Krzesła i kanapy są świetnymi opcjami. Poduszki rzutów pomogą dodać luz do pokoju. Jeśli szukasz bardziej trwałego rozwiązania, możesz również rozważyć zakup paneli akustycznych i pianek akustycznych. Dzięki temu Twój dom będzie brzmiał lepiej bez utraty estetyki.

Podobne tematy