Zanim zaczniesz malować płytki łazienkowe, musisz najpierw zdecydować, jakiego rodzaju farby chcesz użyć. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru farby: dwuczęściowa epoksydowa, dwuprocesowa farba do płytek, naklejki lub transfery oraz materiały porowate. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Jeśli malujesz całą ścianę, będziesz chciał użyć dwuczęściowego podkładu epoksydowego i dwuprocesowej farby do płytek.

Dwuczęściowa farba epoksydowa

Używanie dwuczęściowej farby epoksydowej do malowania płytek łazienkowych może natychmiast zmienić wygląd łazienki bez rozbijania banku. Dwuczęściowe farby epoksydowe są specjalnie zaprojektowane dla trudnych do pomalowania powierzchni, takich jak płytki ścienne. Są one dostępne w ograniczonej gamie kolorów, ale są świetne do osiągnięcia porcelanowego wykończenia na płytki ścienne. Wybór odpowiedniej farby jest niezbędny dla tego projektu, ponieważ ważne jest, aby wybrać taki, który będzie dobrze przylegać do powierzchni płytek.

Rust-Oleum Premium Latex Paint jest wielki dla wnętrz lub zastosowań zewnętrznych. Produkt ten charakteryzuje się niską zawartością LZO i formułą o niskim zapachu i jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych. Ten produkt będzie pokryć do 120 stóp kwadratowych i wymaga tylko pół godziny do wyschnięcia. Inną popularną marką jest Painter’s Touch, którego dwuczęściowy epoksydowy dla płytek łazienkowych jest wszechstronnym jednoetapowym farbą o doskonałej przyczepności. Jest również dostępny w wielu kolorach, w tym jasnoniebieski dla łazienek.

Dwuprocesowa farba do płytek

Jeśli myślisz o przemalowaniu swoich płytek łazienkowych, możesz rozważyć użycie dwuprocesowej farby do płytek. Ten rodzaj farby składa się z dwóch etapów: najpierw jest to środek wiążący, a następnie wykończeniowa farba nawierzchniowa. Dwu-procesowa metoda malowania płytek skutkuje trwałym wykończeniem. Ten rodzaj farby jest świetny dla obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak łazienki. Niektóre rodzaje dwuprocesowej farby do płytek są alkidowe (podobne do emalii używanych na metalu) i akrylowe lateksowe (podobne do lateksu).

Jeśli chcesz matowe lub błyszczące wykończenie, możesz użyć dwuprocesowej farby do płytek. Ten rodzaj farby składa się z dwóch części, które mieszasz razem i nakładasz na płytkę. Ponieważ dwuprocesowa farba do płytek jest dwuczęściowa, łatwiej jest ją dostać w lokalnym sklepie z farbami. Zaletą tego typu farby jest to, że oferuje więcej możliwości wyboru kolorów. Płytki pomalowane farbą dwuprocesową są również trwałe i długowieczne.

Klejki lub transfery

Przed użyciem naklejek lub transferów do malowania płytek łazienkowych, ważne jest, aby dokładnie oczyścić powierzchnie płytki. Użycie farby lateksowej lub epoksydowej do przyklejenia naklejek pomoże zapewnić przyczepność farby. Szlifowanie płytek pozwoli również na lepszą przyczepność farby. Odkleić naklejki ostrożnie. Farba będzie trzymać się płytek po wyschnięciu kleju. Naklejki lub transfery do malowania płytek łazienkowych nie nadają się do wszystkich rodzajów powierzchni płytek.

Aby zmienić kolor płytki, można ją pomalować za pomocą farby lub fugi. Jednak naklejki są najwygodniejszą i najbardziej opłacalną opcją, ponieważ są niedrogie. Możesz kupić specjalistyczną farbę do łazienek i będziesz musiał zmierzyć rozmiar powierzchni płytek, aby określić potrzebną ilość. Ogólnie rzecz biorąc, 250 ml farby pokryje dwa metry kwadratowe płytek łazienkowych. Poza tym dostępne farby mają różne wykończenia – satynowe i błyszczące.

Materiały porowate

Malowanie płytek łazienkowych nie jest rozwiązaniem dla każdego rodzaju płytek. O ile istnieją farby, które można stosować do każdej powierzchni, to nie wszystkie płytki nadają się do malowania. Po pierwsze, musisz znać materiał, z którego wykonana jest płytka. Porowate płytki wchłaniają dużą ilość wody, więc ciemniejsze kolory sprawią, że mała łazienka będzie wydawać się ciasna. Porowate płytki nie są zalecane do malowania, ponieważ nie można ich odpowiednio uszczelnić. Jednak porowate powierzchnie płytek nie są całkowicie nieodpowiednie do malowania.

Aby zabezpieczyć porowate materiały, możesz użyć podkładu przeznaczonego specjalnie do powierzchni ceramicznych. Możesz kupić te produkty w specjalistycznym sklepie z farbami. Przed pomalowaniem płytki powinieneś nałożyć dwie warstwy podkładu i pozwolić każdej z nich wyschnąć. Aby uzyskać gładkie wykończenie, użyj pistoletu do malowania, a nie pędzla. Upewnij się, że dokładnie wyczyścisz wszelkie smugi i krople przed malowaniem. Porowate płytki mogą być trudne do czyszczenia i plam.

Farba lateksowa

Farba akrylowa jest najlepszym wyborem do malowania płytek łazienkowych, ponieważ jest wodoodporna i nadaje się do wszystkich powierzchni, w tym ceramiki, porcelany, szkła i metalu. Przy malowaniu płytek do kuchni nie jest dobrym pomysłem użycie farby, która jest przeznaczona do ścian, ponieważ spłynęłaby po gładkich powierzchniach płytek. Aby pomalować płytki w łazience, należy użyć podkładu, który pomoże farbie przylegać do powierzchni lepiej. Należy również wiedzieć, że farba lateksowa jest łatwiejsza do czyszczenia niż farba olejna, więc ważne jest, aby wybrać farbę lateksową lub akrylową, która jest wodoodporna.

Płytki z kamienia naturalnego powinny być malowane akrylową farbą lateksową, która jest sformułowana dla wewnętrznych stiuków i murów. Farby lateksowe są dostępne w różnych połyskach, w tym matowe, płaskie i wysoki połysk. Wybierz płaskie lub matowe wykończenie, jeśli chcesz trakcji w nogach. Farby, które są mniej śliskie są nazywane matowe i płaskie, podczas gdy wykończenia o wysokim połysku są bardzo śliskie i śliskie.

Podobne tematy