Budowa domu wiąże się z licznymi formalnościami do załatwienia. Czekają one na inwestora jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Po wybudowaniu obiektu także trzeba wiele rzeczy udokumentować i zgłosić. Jeśli ktoś chce ułatwić sobie zadanie i zaoszczędzić czas, to dobrym rozwiązaniem będzie pomoc prawnika przy kupnie domu. To osoba mająca doświadczenie, wiedzę i odpowiednie kompetencje. Prawo jest zawiłe, już w samej dokumentacji widnieje mnóstwo skomplikowanych sformułowań. Łatwo o popełnienie jakiegoś błędu, przeoczenie niekorzystnego zapisu.

Jakie dokumenty są niezbędne w przypadku kupna mieszkania?

Przy kupnie mieszkania sprzedający jest zobowiązany do dostarczenia niezbędnych dokumentów, aby można było bezpiecznie sfinalizować transakcję. Wymagać należy wobec tego numeru księgi wieczystej, na podstawie której możliwe staje się sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości. Trzeba to zweryfikować, aby potem nie zdziwić się, że obiekt jest przykładowo objęty postępowaniami. Oczekiwać należy także dokumentów poświadczających własność nieruchomości. Niezbędne jest sprawdzenie tego, czy nikt nie został zameldowany pod danym adresem. Wymagać powinno się zaświadczenia o niezaleganiu z żadnymi opłatami. Zaleca się odwiedzenie Sądu Rejonowego, aby sprawdzić w dziale Ksiąg Wieczystych, czy nieruchomość nie jest obciążona żadnymi zobowiązaniami finansowymi.

Formalności związane z zakupem mieszkania za gotówkę i na kredyt

Jeśli ktoś kupuje mieszkanie za gotówkę z rynku pierwotnego, to konieczne jest najpierw oddanie go do użytku. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego trzeba podpisać niezbędną dokumentację u notariusza, przesłać ustaloną kwotę na konto sprzedawcy i odebrać mieszkania. Jeśli ma zostać ono kupione na kredyt, trzeba najpierw go zaciągnąć w banku. Potem można podpisać umowę przedwstępną ze sprzedającym i wpłacić zaliczkę lub zadatek. Banki najczęściej wymagają umowy przedwstępnej już podczas wnioskowania o przyznanie kredytu. Niektórzy oczekują od inwestora dokumentu potwierdzającego przyznanie kredytu i umowy kredytowej. Musi ona oczywiście zostać podpisana u notariusza, potem konieczne staje się złożenie wpisu do hipoteki Księgi Wieczyste. Bank również wymaga aktu notarialnego i zaświadczenie o złożeniu wniosku o ustanowienie hipoteki na jego rzecz. Wniosek można złożyć samodzielnie w wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego lub powierzyć to zadanie notariuszowi.

O czym musi pamiętać inwestor?

Kupno mieszkania trzeba zgłosić do swojego Urzędu Skarbowego, bo transakcja podlega opodatkowaniu. Kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Najłatwiej będzie oczywiście powierzyć to zadanie notariuszowi. Jeśli nieruchomość została kupiona na rynku wtórnym, trzeba zapłacić podatek od jej nabycia. Jeśli mieszkanie było z rynku pierwotnego, to koszty związane z podatkiem pokrywa deweloper. Jednak od razu zaznaczyć, że większość deweloperów wlicza podatek już w cenę mieszkania, więc w praktyce płaci za niego inwestor. Kolejną kwestią jest zgłoszenie zmiany właściciela, trzeba o tym powiadomić Urząd Miasta i Gminy. Bardzo ważny jest także odbiór mieszkania, co najlepiej zrobić doświadczonym fachowcem. Oceni stan techniczny nieruchomości, znajdzie wady. Istotne jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, aby uniknąć problemów w przyszłości i dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów.

Umowę deweloperską warto przeanalizować razem z prawnikiem

Bardzo ważne jest to, aby dokładnie zapoznać się z umową deweloperską, wszystkimi widniejący mi w niej zapisami. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, to trzeba je najpierw rozwijać przed podpisaniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z nią do prawnika, który znajdzie ewentualne nieścisłości i niekorzystne zapisy. Można liczyć na to, że zostaną wyłapane wszystkie niebezpieczne klauzule, które niestety są stosowane przez nieuczciwych deweloperów. Interwencja adwokata pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek niedalekiej przyszłości. Jest to niewielki wydatek w porównaniu z ewentualnymi konsekwencjami niedopatrzenia klienta. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie dostępnej pod adresem https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-prawnik.Podobne tematy